همین الان تیم ملی والیبال بانوان تیم ملی والیبال

همین الان: تیم ملی والیبال بانوان تیم ملی والیبال تیم ملی ایران تیم والیبال کاوه رضایی فیلیپین بازیکنان مسابقه ایرانی والیبال

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی 25 میلیارد دلار از خانه‌ها بیرون می‌آید؟!

براساس آنچه مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم ذخیره و عملا از تناوب مولد اقتصاد خارج شده است است و

25 میلیارد دلار از خانه‌ها بیرون می‌آید؟!

25 میلیارد دلار از منزل ها بیرون می آید؟!

عبارات مهم : بازار

براساس آنچه مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز در منزل های مردم ذخیره و عملا از تناوب مولد اقتصاد خارج شده است است و بانک مرکزی با سیاست های تازه خود از طریق بانک ها به دنبال جذب این سرمایه بزرگ ارزی است که البته چگونه عملی شدن این سیاست ها جای پرسش دارد.

به گزارش ایسنا، ارزهای سرگردان یکی از مسائلی است که این روزها قیمت ارز و مشخصا دلار را تحت تاثیر قرار داده هست. بعد از آنکه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در امسال سود سپرده های بانکی را از 20 به 15 درصد کم کردن داد، بخش قابل توجهی از این سپرده ها به بازارهای متفاوت مثل ارز، سکه، طلا، خودرو، مسکن و بوروس سوق پیدا کرد.

در چنین شرایطی به طور طبیعی خرید ارز عالی ترین گزینه جهت مردمی است که سپرده های خود را از بانک ها بیرون کشیده اند باشد، چون سودهی آن در مدت وقت کوتاه تری اتفاق می افتد، از این رو بسیاری از سرمایه های خرد و کوچک هم بازار ارز را به عنوان نشانه خود گزینش کردند.

25 میلیارد دلار از خانه‌ها بیرون می‌آید؟!

کارشناسان و فعالان اقتصادی همواره تاکید داشتند که قیمت ارز باید بر اساس آنچه در قانون آمده هر سال به اندازه مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی زیاد کردن پیدا کند؛ موضوعی که عملا اتفاق نیفتاد و بانک مرکزی اجازه زیاد کردن قیمت را بر اساس این روش نداد و عملا قیمت دلار فشرده و به یکباره فنر آن رها شد؛ اتفاقی که در گذشته هم چند بار رخ داده است که شاید آشناترین آن جهش قیمت دلار در سال 90 و 91 باشد.

اما در بروزترین کارها بانک مرکزی چند تصمیم را جهت کنترل نوسان بازار ارز گرفته هست. بر اساس یکی از این سیاست ها، بانک ها گواهی سپرده ارزی می فروشند ولی ممکن است استقبال چندانی از آن نشود چراکه به گفته رییس اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران “در تجربه قبلی کسانی که سپرده ارزی افتتاح کردند در وقت تسویه، سپرده خود را نه به قیمت بازار بلکه به قیمت ارز دولتی از بانک ها گرفتند و متضرر شدند؛ از این رو تعداد زیادی به بانک ها اعتماد نمی کنند”.

براساس آنچه مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم ذخیره و عملا از تناوب مولد اقتصاد خارج شده است است و

دومین سیاست بانک مرکزی فروش گواهی سپرده یک ساله با سود 20 درصد است که تا دو هفته انجام می شود. کارشناسان معتقدند که این تصمیم می تواند در کوتاه مدت در کنترل بازار ارز تاثیر گذار باشد ولی احتمالا در بلند مدت مجددا پول ها راهی بازارهای متفاوت خواهد شد.

از سوی دیگر در شرایطی که تعادل در بازار ارز به هم می خورد و قیمت ها جهش می کند، به طور طبیعی بازیگران اقتصاد، پول هایشان را از سرمایه گذاری بلندمدت با نقدشوندگی طولانی به سرمایه گذاری کوتاه با نقد شوندگی زیاد مثل ارز و طلا تبدیل می کنند و بر اساس همین، سایر شهروندان هم این تصمیم را می گیرند و تلقی ارزش این است که با کم کردن ارزش پول، ملی باید تلاش کنند ارزش دارایی ارزش را حفظ کنند و جهت این کار تصمیم به خرید ارز یا طلا یا سکه می گیرند.

در این راستا شافعی، مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اظهار کرد که در کشور عزیزمان ایران بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز خانگی وجود دارد که اگر بانک مرکزی بتواند جهت جلب اعتماد مردم اقدام کند، این ذخایر ارزی می تواند به تناوب اقتصاد برگردد ولی هنوز این کار انجام نشده و باعث شده است است که بخش بزرگی از سرمایه ارزی از بخش های مولد اقتصاد خارج شود. سرمایه برزگی که اگر وارد تناوب اقتصاد شود می تواند تحول جدی را در تولید و صادرات به وجود آورد.

25 میلیارد دلار از خانه‌ها بیرون می‌آید؟!

در این باره نیز صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی می گوید بانک مرکزی در سیاست های ارزی به دنبال کم شدن قیمت واقعی ارز نیست و سیاست های پولی و ارزی این بانک از این قرار است که اختلاف میان قیمت ارز آزاد و رسمی کمتر شود.

حال باید دید آیا سیاست های بانک مرکزی می تواند تعادل را به بازار برگرداند و مردم را به جای خرید ارز و سکه به سمت دیگری بکشاند و اینکه سیاست ها صرفا یک مُسکن موقتی است و سرمایه های خرد و کوچک به بازارهای ارز و سکه و مشابه آن سرازیر می شود؟

براساس آنچه مدیر اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعلام کرده بین 20 تا 25 میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم ذخیره و عملا از تناوب مولد اقتصاد خارج شده است است و

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | مرکزی | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | سود سپرده | بازرگانی | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz